Lešniki

Zgodovina

Izvirajo iz Azije, večina sort, ki jih poznamo danes, pa se je razvila v 19. stoletju v Evropi.

Najstarejše najdbe, ki dokazujejo uporabo lešnikov v prehrani, so stare kar 9000 let – torej segajo v obdobje mezolitika, največje takšno najdišče pa je na območju današnje Škotske.

Uporaba

Jedrca so kremne barve in sladkega okusa, obdaja pa jih tanka rjava koža, ki jo je zaradi grenkobe priporočljivo odstraniti.

Kožico odstranimo tako, da lešnike raztresemo po pekaču in jih 15 minut segrevamo v pečici pri srednje močni tempreaturi. Ko kožica začne pokati, jedrce pa se zlato obarva, vemo, da so pripravljeni. Pretresemo jih na krpo in z drgnjenjem odstranimo kožo.

Odlično se ujamejo s čokolado, zato jih priporočamo v čokoladno-lešnikovih namazih ali domači čokoladni tablici.

Nasekljane dodajamo piškotom ter raznim pecivom in sladicam, z mletjem praženih lešnikov in sladkorja pripravimo pasto, ki jo dodajamo kremam za sladice in pralinejem, z mletjem pa lahko pripravimo tudi moko, ki jo dodajamo biskvitom ali uporabimo kot posip, nadev itd.

Lešniki so lahko pravo hrustljavo presenečenje v slanih jedeh, kot so kruhi, solate, zelenjavne priloge, rižote, testenine, ribe in perutnina.

Iz njih se pripravlja olje, ki jedi popestri s sladkim in oreškastim okusom. 

Pridelovanje

Daleč največja pridelovalka lešnikov je Turčija (pridela več kot 60% vseh lešnikov na svetu), sledita pa ji Italija in Gruzija.

Lešniki so plod leske – grma, ki zraste tudi do osem metrov visoko, obirajo pa jih sredi jeseni.

Zanimivost

Severnoameriški Indijanci v ljudski medicini uporabljajo tudi leskove liste in mačice.

Kot večina oreškov so primerni za pripravo rastlinskega napitka, s katerim nadomestimo kravje mleko.